Διαγωνισμός Euroscola

Την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2014 ορίστηκε ως ημερομηνία συγγραφής του γραπτού δοκιμίου με θέμα:

«Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά τη Συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στην διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιος είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πως μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;»

Κατά την ημέρα του σχολικού διαγωνισμού της συγγραφής του γραπτού δοκιμίου, οι συμμετέχοντες μαθητές, με ευθύνη των Διευθυντών των σχολικών μονάδων και των εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ 02 (Φιλολόγων) και ΠΕ 13 (Νομικών και Πολιτικών Επιστημών) μέσα σε ένα δίωρο, εντός του σχολείου τους και με την επίβλεψη εκπαιδευτικού/ων, θα διαγωνιστούν με βάση τα πρότυπα γραπτής δοκιμασίας.

Μέχρι τη Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2015 όποιος ενδιαφέρεται να δηλώσει τη συμμετοχή του στη διεύθυνση του σχολείου.

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.