Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής "Αριστοτέλης" 2016

Με την εγκύκλιο με αρ. πρωτ. Φ15/29603/Δ2 της 22/02/2016 του Υπουργείου Παιδείας εγκρίνεται και κοινοποιείται η διοργάνωση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής Γυμνασίου "Αριστοτέλης" 2016 για τους μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Γυμνασίου (στις 09 Απριλίου) και του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής Λυκείου "Αριστοτέλης" 2016 για τους μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ (α’ και β’ φάση) Λυκείου (Α’, Β’ και α’ φάση Γ’ Λυκείου στις 09 Απριλίου και β’ φάση Γ’ Λυκείου στις 07 Μαΐου).

Επίσης με την απόφαση με αρ. πρωτ. Φ15/29602/Δ2 της 22/02/2016 του Υπουργείου Παιδείας ορίζεται ότι οι μαθητές που θα συγκροτήσουν την εθνική ομάδα η οποία θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 47η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2016, στη Ζυρίχη της Ελβετίας, θα επιλεγούν αποκλειστικά από τη β’ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής Λυκείου "Αριστοτέλης" 2016, που θα διεξαχθεί το Σάββατο 07 Μαΐου 2016.

Επισημαίνεται ότι ο Διαγωνισμός "Αριστοτέλης" διοργανώνεται από το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών, ως συνέχεια των Πανελλήνιων Διαγωνισμών Φυσικής που διενεργήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια, έχοντας το ίδιο γνωσιακό αντικείμενο, επίπεδο και μεθοδολογία, καθώς και την ίδια μορφή.

Ως γνωστόν, την αποκλειστική επιστημονική και εκπαιδευτική ευθύνη των έως τώρα Διαγωνισμών Φυσικής Γυμνασίου και Λυκείου (σχεδίαση, σύνθεση και επιλογή των θεμάτων α’ και β’ φάσης, αξιολόγηση των γραπτών και ανακοίνωση των αποτελεσμάτων) είχε το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, όπως είχε και την αποκλειστική επιστημονική και εκπαιδευτική ευθύνη για την επιλογή,  προετοιμασία και υποστήριξη των μαθητών της Ελληνικής Ομάδας στις Διεθνείς Ολυμπιάδες Φυσικής.

Διαδικτυακός τόπος ενημέρωσης παραμένει ο διαδικτυακός τόπος του Εργαστηρίου http://micro-kosmos.uoa.gr ενώ η ηλεκτρονική διεύθυνση επικοινωνίας με το Εργαστήριο και δηλώσεων συμμετοχής στον Διαγωνισμό παραμένει η διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. Στον διαδικτυακό τόπο http://micro-kosmos.uoa.gr έχουν αναρτηθεί τα θέματα των προηγούμενων Διαγωνισμών και των Ολυμπιάδων Φυσικής, με τις λύσεις τους, καθώς και τα ονόματα των πρωτευσάντων μαθητών στους προηγούμενους Διαγωνισμούς. Επίσης αναρτώνται όλες οι πληροφορίες και οδηγίες για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής "Αριστοτέλης" 2016.

Επισυνάπτεται αφίσα των Διαγωνισμών και της Ολυμπιάδας.

Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών Πανεπιστημίου Αθηνών

Η αφίσα του διαγωνισμού εδώ.