27ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής 2017 από την ΕΕΦ

Την Κυριακή 5 Μαρτίου 2017, 9:30 π.μ. - 12:30 μ.μ, στα τοπικά εξεταστικά κέντρα, θα διεξαχθεί η 1η φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Φυσικής από την ΕΕΦ.

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές πρέπει να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στην Ε.Ε.Φ., μέχρι την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2017 στο email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Η εξεταστέα ύλη

• για την Α΄ Λυκείου θα είναι τα 2/3 της ορισθείσης ως διδακτέας ύλης της τάξης αυτής μαζί με την ύλη του Γυμνασίου,
  • για την Β΄ Λυκείου θα είναι τα 2/3 της ορισθείσης ως διδακτέας ύλης της Φυσικής Γενικής Παιδείας και της Φυσικής της Ομάδας Προσανατολισμού των Θετικών Σπουδών της τάξης αυτής και
  • για την Γ΄ Λυκείου θα είναι η διδακτέα ύλη της Φυσικής της Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών της τάξης αυτής, καθώς και η ύλη της Φυσικής Α΄ Λυκείου και της Φυσικής Γενικής Παιδείας Β΄ Λυκείου.

Αναλυτικά την ύλη θα βρείτε εδώ.