Πανελλήνιος διαγωνισμός Φυσικής

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ

Ο Πανελλήνιος διαγωνισμός Φυσικής διεξάγεται σε δύο φάσεις:

• η α΄ φάση διεξάγεται συνήθως κάποιο Σάββατο τον Μάρτιο (από τις αρχές Μαρτίου έως το τέλος Μαρτίου) σε εξεταστικά κέντρα σε όλη τη χώρα για όλες τις τάξεις του Λυκείου Α΄, Β΄, Γ΄ και
  • η β΄ φάση τον Απρίλιο μόνο για τους πρωτεύσαντες μαθητές της Γ΄ Λυκείου στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών για την επιλογή των 5 πρώτων μαθητών που θα προετοιμαστούν στο εργαστήριο και θα εκπροσωπήσουν τη χώρα στην αντίστοιχη Ολυμπιάδα Φυσικής.

Η Ολυμπιάδα Φυσικής συνήθως διεξάγεται στα μέσα Ιουλίου, σε διαφορετική χώρα κάθε φορά.

Η ύλη για τον διαγωνισμό φυσικής ορίζεται με σχετική εγκύκλιο και είναι:

για την α΄ φάση:

• Για την Α΄ Λυκείου: η διδακτέα ύλη της τάξης αυτής μαζί με την ύλη του Γυμνασίου,
  • Για την Β΄ Λυκείου: η διδακτέα ύλη της Φυσικής Γενικής και Κατεύθυνσης (προσανατολισμού) της τάξης αυτής και
  • Για την Γ΄ Λυκείου: η διδακτέα ύλη της Φυσικής Γενικής και Κατεύθυνσης (προσανατολισμού) της τάξης αυτής

για την β΄ φάση:

• Η διδακτέα ύλη Φυσικής Γενικής παιδείας και Κατεύθυνσης (προσανατολισμού) της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης Λυκείου και τα θέματα είναι μεγαλύτερης δυσκολίας από εκείνα της α΄ φάσης.

Στη σελίδα:

θα βρείτε όλες τις προκηρύξεις, εγκυκλίους, θέματα και λύσεις του Πανελλήνιου διαγωνισμού Φυσικής

ενώ παρακάτω:

θα βρείτε υλικό για τις Ολυμπιάδες Φυσικής.

Υπενθυμίζεται ότι:

Όσο αφορά τους διαγωνισμούς Μαθηματικών, Πληροφορικής, Φυσικής ή Χημείας:

Τα μετάλλια ανοίγουν τις πόρτες στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Το Υπουργείο Παιδείας κατέθεσε στη Βουλή Πρόταση Νόμου, η οποία έγινε δεκτή παμψηφεί (ΦΕΚ 267/20-11-2003).

Α. Κάτοχοι απολυτηρίου Ενιαίου Λυκείου, οι οποίοι κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Λύκειο, έχουν διακριθεί στην Βαλκανική ή την Διεθνή Ολυμπιάδα, Μαθηματικών, Πληροφορικής, Φυσικής, ή Χημείας και τους έχει απονεμηθεί πρώτο, δεύτερο ή τρίτο βραβείο (Χρυσό, αργυρό ή χάλκινο μετάλλιο) εγγράφονται καθ' υπέρβαση του αριθμού εισακτέων σε πανεπιστημιακά τμήματα, εφόσον για την εισαγωγή τους σε αυτά το μάθημα στο οποίο έχουν διακριθεί στις Ολυμπιάδες, εξετάζεται ως μάθημα κατεύθυνσης.

Β. Οι διατάξεις της προηγούμενης περίπτωσης εφαρμόζονται ανάλογα και για τους κατόχους Β΄ Κύκλου Σπουδών ΤΕΕ, που έχουν διακριθεί στην Ολυμπιάδα της Πληροφορικής για την εγγραφή τους σε τμήματα ΤΕΙ.

Γ. Η διάκριση βεβαιώνεται από τον αντίστοιχο επιστημονικό φορέα ή ένωση.

Δ. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζονται τα θέματα που έχουν σχέση με την υποβολή αιτήσεων, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και τον έλεγχο αυτών, τη διαδικασία εγγραφής και κάθε άλλη λεπτομέρεια.

Μπορείτε να κατεβάσετε και να εκτυπώσετε σε pdf