Μαθητικός διαγωνισμός Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού: "Καν΄ το ν΄ ακουστεί 2018"

Διοργανώνεται μαθητικός διαγωνισμός Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού με τίτλο «Καν’ το ν’ ακουστεί 2018» από την επιστημονική εταιρεία «Διαθεματικό Ραδιόφωνο της Εκπαιδευτικής Κοινότητας με τον διακριτικό τίτλο: European School Radio, το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο, την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού.
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο θέσπισε το 2018 ως “Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής
Κληρονομιάς” και σε αυτή την κατεύθυνση ο διαγωνισμός “Κάν’ το ν’ ακουστεί 2018”
εντάσσεται ως μια δράση ευαισθητοποίησης για την ανάδειξη της ιδιαίτερης πολιτιστικής
κληρονομιάς του κάθε τόπου και λαού.

Τα τραγούδια και τα μηνύματα μπορεί να είναι στην ελληνική ή στην αγγλική
γλώσσα. Η εκφώνηση και η ερμηνεία να γίνεται από μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
-Ραδιοφωνικό μήνυμα, μέχρι 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα
-Πρωτότυπο Τραγούδι, μέχρι 3 λεπτά
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ
Οι συμμετοχές να υποβληθούν στην ιστοσελίδα του European School Radio
(h ttp://europeanschoolradio.eu/) ακολουθώντας τις οδηγίες υποβολής. Προαιρετικά, κατά την
υποβολή η κάθε συμμετοχή μπορεί να συνοδεύεται από ένα λογότυπο.

Η υποβολή των συμμετοχών θα πρέπει να πραγματοποιηθεί από τις 2 4 Νοεμβρίου μέχρι τις 24 Δεκεμβρίου 2017.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τον διαγωνισμό εδώ.