CINEμάθεια, 2017-2018

«CINEμάθεια, 2017-2018: μαθητικό Φεστιβάλ νησιών Βορείου και Νοτίου Αιγαίου»

·         Το Φεστιβάλ απευθύνεται σε μαθητικές ομάδες Γυμνασίων, Γενικών Λυκείων, ΕΠΑ.Λ., Εσπερινών Γυμνασίων-Λυκείων, Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. και Σ.Δ.Ε., από τις Περιφέρειες Βορείου Αιγαίου και Νοτίου Αιγαίου. Oι ομάδες αυτές, με την καθοδήγηση των συντονιστών καθηγητών/-τριών τους, καλούνται –στο πλαίσιο προγράμματος Σχολικής Δραστηριότητας ή άλλης καινοτόμου βιωματικής ή ερευνητικής/διδακτικής εργασίας ή εργαστηρίου– να δημιουργήσουν μία ταινία μικρού μήκους, μυθοπλασίας, ντοκιμαντέρ, animation, ή video clip πρωτότυπης μουσικής δημιουργίας, διάρκειας 5 έως 10 λεπτών (περιλαμβανομένων των τίτλων). Σε κάθε είδος ταινιών προβλέπονται δύο κατηγορίες: Γυμνασίων και Λυκείων.

·         Το θέμα του Φεστιβάλ είναι: «Μια ιστορία εμπνευσμένη από ένα ποίημα, τραγούδι, διήγημα, παραμύθι ή θρύλο…».

Ειδικά για τις ταινίες ντοκιμαντέρ υπάρχει εναλλακτικά, και το θέμα: «…“Κεντώντας” το δέντρο της Μνήμης…».

Καταληκτική ημερομηνία αίτησης συμμετοχής (επισυνάπτεται) στο Φεστιβάλ, μέχρι την

Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2017

Λεπτομέρειες εδώ και η αίτηση συμμετοχής εδώ.